Z Ukrajiny prchají lidé před válkou a značná část z nich zakotví v České republice. Evakuačním vlakem přijely v minulých dnech i čtyři mladé házenkářky, o které se teď stará porubský Sokol. 

Jsou tomu dva roky, co v Porubě působil trenér Borys Petrovsky z ukrajinského Užhorodu. Dříve v Ostravě vedl dorostenky a vedení klubu jej chtělo před aktuální sezonou dosadit na post hlavního kouče po bok Aleše Trojky. Ukrajina však není členem Evropské unie, a tak pro trenéra nebylo snadné sehnat pracovní povolení. 

Poté, co na Ukrajině vypukl konflikt, se daly věci do pohybu. „Nabídli jsme pomoc jeho rodině i s možností, že bychom se o ni v Česku postarali. Nejprve s díky odmítl, pak se ale ozval, že by byl rád, kdyby k nám mohly přijet některé hráčky, které trénoval a které mají problémy. Od toho se vše začalo odvíjet,” řekl Jan Zezulčík, který stojí v čele Sokolu Poruba.

Do Ostravy tak v minulých dnech dorazily z Užhorodu čtyři mladé ukrajinské házenkářky – Tea, Olga, Táňa a Mája, kterým je od 16 do 22 let. „Povedlo se nám pro ně zajistit ubytování hotelového typu od známých, taky jsme jim pomohli zařídit všechna povolení a registrace v krajském kontaktním centru,” uvedl Zezulčík. 

Ukrajinské házenkářky už v Porubě začaly i s házenkářským tréninkem. Dvě se připravují s dorostenkami, další dvě pak trénují s ženským týmem. „Budou mít herní přípravu tak, aby ze sportu nevypadly a mohly se třeba zase vrátit zpět, pokud to situace umožní,” dodal Zezulčík. 

Ukrajinským házenkářkám v Ostravě hodně pomáhá Saša Krebs, která za Porubu dříve chytala. Narodila se sice na Ukrajině, ale má i slovenské občanství. „Pomáhala nám s překonáním jazykových bariér. Některé věci totiž musí být pojmenovány přesně. Takže ji využíváme k překladům v situacích, kdy je potřeba jasně říct, co udělat a čím se řídit,” říká Zezulčík. 

Na pomoc mladým ukrajinským hráčkám byl věnován i výtěžek z víkendového zápasu Poruby s Kynžvartem. A ruku k dílu přikládají i další. „Musím ocenit všechny v Sokolu, kteří se do akce zapojili. Každý, kdo má chvilku volného času, se s holkami snaží komunikovat a třeba taky procházet, aby se naučily pohybovat v Ostravě a věděly, co kde je. S dalšími partnery se nám povedlo zařídit stravování, takže holky chodí do restaurace na obědy a večeře. Vše je formou darů od provozovatelů, na něž máme klubové vazby,” děkuje Zezulčík, který situaci na Ukrajině bedlivě sleduje. Tím spíš, když bývalý kouč Poruby Borys Petrovsky narukoval do války. „Chtěli bychom ho jako kamaráda a házenkářského kolegu co nejvíce podpořit,” vzkazuje šéf házenkářské Poruby.

Foto: DHC Sokol Poruba (Štěpánka Czyžová)

Tvorba webových stránek: Webklient