Máme pro vás další návštěvu jednoho z krajských klubů. Tentokrát jsme si popovídali s předsedou házenkářských Klimkovic Zdeňkem Zbořilem.

Jaký byl, ze sportovního pohledu, váš rok 2022?

Podzimní sezonu 2022 jsme v našem oddíle měli „přípravou“ pro sezonu letošní. Ve všech věkových kategoriích máme většinou prvoročáky a taky v mužích snažíme pomalu obměňovat kádr dorostenci. Uvidíme, co nám to ukáže v budoucnu.

Covid skončil, místo něj ale přišla další krize. Jak ji váš oddíl zvládá? A jak ji zvládat bude?

Jestli se myslí krize ve zvýšení nájmů, energie a vody, tak ta se ještě nějak moc neukázala v dostatečné míře, ale určitě se vše ukáže až v roce tomto. Máme v pronájmu a staráme se o venkovní hřiště a budovy, které k tomu patří. Za poslední tři měsíce se nám energie zvýšily na dvojnásobek. Sportovní haly zatím zdražily přibližně o 20 procent, ale tam si myslím, že letos to bude ještě víc. Už teď přemýšlíme, kde ušetřit. Plán na snížení nákladu nějaký máme. Jde také o nemilý návrh snižování družstev. Náš oddíl se stará o dvě kategorie žáků a žaček. V soutěžích máme přihlášeno osm týmů, pět chlapeckých a tři dívčí. Letos na podzim jsme chtěli přihlásit do soutěže 2. ligy naše mladší dorostenky, finanční záležitost nás ale ještě k této soutěži nepustí. Dobře víme, kolik financí je na to potřeba, a proto jsme se zatím předběžně rozhodli tuto kategorii neobsadit.

Co se vám během uplynulého roku nejvíc povedlo?

Během podzimní sezony jsme byli rádi, že jsme nemuseli odložit jediné utkání kvůli nemocem. Také jsme jich na podzim měli hodně, a hlavně na konci podzimní části, kdy jsme odjeli na kvalifikace a desetiboje obou kategorií s hráči mladšími než danou kategorií. Nechtěli jsme narušit rozlosování a dělali vše pro to, abychom se mohli účastnit. Pyšní jsme na kategorii straších žákyň, které se přihlásily do soutěže jako prvoročačky. Naší mladší dorostenci získali hodně zkušeností do soutěžního ročníku 2023/24. V mladších žačkách máme spoustu hráček, na některé zápasy jich musíme vybrat 16, což je nemilé, protože se do sestavy všechny nevejdou.

Kde naopak musíte přidat?

V kategorii starších žáků, kde máme k zápasům spoustu omluvenek a ukončení, čemuž podle nás hodně „pomohl“ covid. Další problémem je, že pro osm družstev máme jen šest trenérů a ti dělají zdvojené funkce, jako vedoucí a funkcionáři. Dnes je strašně těžké sehnat obětavé lidí, kteří se ptají, jak je vše ohodnoceno finančně. Prostě doba je taková a bez slušného ohodnocení to nebude dělat nikdo. Nad touto problematikou bychom se jako členové ČSH a MSKSH měli velmi rychle zamyslet, protože pokud nám ujede vlak, už těžko naskočíme zpátky. Už se nedá spolehnout na obětavost starších členů. V oddíle tak musíme přidat v hledání navýšení funkcionářských pozic.

Co všechno vás letos čeká?

Našim cílem je pokračovat v náborech miniků. Chceme sehnat finanční prostředky pro práci trenérů a jejich kvalitní rozvoj. Taky plánujeme pokračovat ve spoustě účasti na turnajích, které jsme začali navštěvovat v roce 2022, a třeba se účastnit i akcí mezinárodních. Vše však musíme dělat s rozumem a finančním rozpočtem na rok 2023.

Máte nějaký vzkaz pro fanoušky a další lidi z házenkářského prostředí?

Moc přemýšlím o dětech, jak se to dělá dnes, a jak v minulosti. Doba je taková, jaká je, a my s tím musíme bojovat. Byl tady covid, pak válka, finanční a ekonomická krize, velkým soupeřem je i počítač. Já v děti stále věřím, u mě je tato kategorie v dnešní době strašně důležitá pro celý házenkářský svět. Je třeba zvýšit členskou základnu s pomocí ČSH i MSKSH. Bez spolupráce celého házenkářského vedení a všech, včetně malých oddílů, to prostě bude těžké. Velké oddíly mají finanční prostředky a kvalitní tréninky, ale bez malých oddílu se svět neobejde. Pro malé oddíly je třeba zajistit finance a pomoct jim, jen jak to jde. Jinak zaniknou a to je pro zvýšení členské základny špatné. Soupeři buďme, ale jen při sportovním utkání. Mimo hru pojďme držet spolu a dívejme se, jak tu naši milovanou můžeme házenou zlepšit.

Tvorba webových stránek: Webklient