Ve Frýdku-Místku měl minulý týden proběhnout SPEK v rámci jarních prázdnin s Martinem Galiou. Toho z akce vyřadilo zranění, nahradili jej ale jiní gólmani.

Talentovaní brankáři kategorie mladších žáků trénovali ve Frýdku-Místku na speciálním tréninku mládeže pod vedením Martina Cába a Vojtěcha Surovce. Navázali na tréninky, které absolvovali s Martinem Galiou.

„Tentokrát to bylo trochu náročnější, když tady Martin Galia nemohl být a museli jsme si poradit bez něj. Musím přiznat, že jsem prvně nevěděl, jak to bude přesně probíhat, ale nakonec jsme všechno zvládli poměrně dobře,“ uvedl Martin Cáb, pod jehož vedením trénovali brankáři i brankářky věkové kategorie mladší žáci.

„Hodně mi pomohlo, že jsem viděl předešlý trénink Martina Galii. Používám výuková videa, která má na svém Instagramu. Navíc jsem připojil své vědomosti a zkušenosti, které jsem doposud nasbíral. Doufám, že to děti bavilo, že to pro ně bylo přínosné a že si z toho něco odnesly,“ řekl Cáb.

Trénink byl podobný tomu předchozímu, který vedl Martin Galia. „Využil jsem jeho šablonu a chtěl jsem navázat na jeho práci, a ne dělat něco úplně jiného. Dokončili jsme základní pohybové dovednosti a schopnosti v brance, které patří k brankářské činnosti. Více času jsme zaměřili na detaily, které jsou zásadní při pohybu v brance, a to díky tomu, že tentokrát nebylo na tréninku tolik dětí jako posledně. Měli jsme tak více prostoru věnovat se jim individuálně,“ poznamenal Cáb.

Tyto tréninky jsou podle Martina Cába pro malé házenkáře hodně důležité. „Jsou totiž ve fázi motorického vývoje. Je dobře, že je učí někdo typu Martina Galii, který má tyto tréninky perfektně propracované. Dobře ví, jak jim má všechno vysvětlit tak, aby to pak dělali technicky správně. Důležité je, aby takto předcházeli zraněním a vytvořili si návyky na pohyb v brance v následujících letech, protože házená se neustále zrychluje a vyvíjí,“ podotkl brankář SKP, který v jejich věku podobné tréninky nezažil.

„Všechno jsem si musel nějak nastudovat, vysledovat sám. Tréninky zaměřené na brankáře jsem zažíval až někdy v dorosteneckých kategoriích. Je jenom dobře, že děti s nimi mají možnost začít už tak brzy. Navíc pod vedením Martina Galii, který má přirozený respekt a chuť předávat bohaté zkušenosti malým, talentovaným brankářům,“ popsal Cáb.

A jaké jsou největší rezervy malých házenkářů? Na čem potřebují nejvíce zapracovat? „Mnohé děti dnes nemají dostatečně vyvinuté břišní svalstvo. I jejich koordinace pohybu je někdy hodně zvláštní na to, v jakém jsou věku. Zarážející je, proč mnozí neumí udělat ještě kotoul. Je to ale všeobecný problém, nad kterým by se měla zamyslet současná společnost,“ upozornil Cáb.

Foto: Jan Smekal

Akce proběhla za podpory Moravskoslezského kraje

Tvorba webových stránek: Webklient