Jaký byl pro Sokol Poruba letošní rok? Co se povedlo a co tolik ne? S čím klub půjde do roku příštího? Nejen na to jsme se zeptali předsedy oddílu Jana Zezulčíka.

Rok 2023 míří ke konci. Jak pro váš klub byl?

V rámci bilance roku 2023 bych v první fázi chtěl pogratulovat české ženské reprezentaci za reprezentaci české házené na prosincovém mistrovství světa. Čtvrtfinále je ve vztahu k podmínkám pro českou ženskou házenou ohromný úspěch. I z úst trenéra Benta Dahla pak zaznívá nutnost profesionalizace hráček v české nejvyšší soutěži, aby naše konkurenceschopnost na mezinárodním poli mohla být vyšší.

Rok 2023 byl z pohledu porubské házené dalším rokem, kdy bojujeme s nástrahami, které nám přináší současnost ve vztahu k ekonomice klubu, hráčským a personálním zajištěním. Předcházející krize covidová a následně krize energetická spojená s válkou na Ukrajině mají vliv na zdražování vstupů pro kluby, zejména na nákladech za pronájmy hal, dopravu a podobně. Požadavek na profesionalizaci soutěže je v tomto kontextu pro nás bohužel metou prozatím velmi vzdálenou. Zároveň se nám však v roce 2023 povedlo uzavřít významné partnerské smlouvy zejména se společnostmi Vodotech a Aqualia, kterým patří mé velké poděkování za podporu, bez které bychom jen těžce zvýšené náklady zvládli. I díky nim jsme konsolidovali družstvo žen a podařilo se nám přivést posily do kádru A týmu.

Co vám v tomto roce udělalo největší radost?

V těchto bilancujících rozhovorech opakovaně upozorňuji na personální nedostatky v házené, a to jak na poli hráček, tak i trenérů a dalšího personálu. V letošním roce mám proto největší radost právě z úspěchů v těchto rovinách. Musím vyzvednout vynikající práci, kterou prezentují naše nejmenší děvčata, respektive naše trenérky v kategorii minižactva. A nemám tím na mysli pouze soutěžní úspěchy, ale vše, co kolem této skupiny trenérů a dětí vzniká – parta, radost, přátelství, klubismus, prostě vše, co je nutné pro zapálení jiskry a radosti z pohybu. Druhým bodem je pak zapracovávání mladých trenérů k žákovským družstvům a jejich rozvoj a přínos.

A co se naopak moc nepovedlo?

Zde se budu rovněž opakovat. Ačkoli se mnohé povedlo, nedaří se nám prozatím zabezpečit ekonomicky chod celého klubu tak, abychom nemuseli neustále propočítávat možnosti a varianty. Nedostatky vnímám v marketingu a prezentaci. U A týmu žen nám to v roce 2023 v utkáních výsledkově příliš nevycházelo, i když jsme měli často utkání velmi dobře rozehraná, nebo jsme sahali po bodech až do posledních minut utkání.

Jaký očekáváte rok 2024?

Jsem naštěstí optimista, a tak věřím, že rok 2024 bude lepší jak z ekonomického hlediska, tak co do úspěchů na palubovce. U mládeže máme cíl jasný a konstantní – co nejlépe vychovávat mladé hráčky, vštěpovat jim správné vzorce a budovat z nich nejen výborné sportovce, ale i lidi. U družstva žen věřím, že prolomíme výsledkové neúspěchy a podaří se nám nasbírat další body nutné k uchování interligové příslušnosti. Herní posun je od našeho mladého týmu oproti loňsku obrovský, teď jen toto zlepšení přetavit v body.

Máte nějaký vzkaz pro vaše fanoušky a další lidi, kteří se pohybují v házenkářském prostředí?

Všem přeji všechno nejlepší v roce 2024, hodně zdraví, štěstí a lásky. Děkuji jim za všechno, co pro házenou dělali a dělají.

Tvorba webových stránek: Webklient