Už v neděli odstartuje v Olomouckém kraji Olympiáda dětí a mládeže, na které se představí i krajské celky házenkářů a házenkářek. Ještě předtím jsme si popovídali s krajským trenérem Rastislavem Trtíkem.

O smyslu akce

Z mého pohledu olympiáda není o soutěživosti, ale navazuje na klasickou olympijskou myšlenku Coubertina. Jde o účast, přátelství, navázání vztahů. Má to společensko-politický charakter. Je důležité, aby děti vnímaly, co se děje ve světě okolo nás. Nerad to říkám, ale vzhledem k situaci, která panuje, to tak zkrátka je. Všichni by to tak měli vnímat. V současné době mají tyto akce vysokou hodnotu a je velmi důležité, aby se pořádaly.

O sportovní stránce

Musíme si přiznat, že naše týmy chlapců a dívek mají rozdílné úrovně. Děvčata nejsou až tolik opečovávána, zato klukům je věnována větší pozornost. Jejich úroveň je zkrátka vyšší, což potvrzují i výsledky. Na setkáních dokázali ostatní krajské týmy porazit, dokonce loni na V4 Cupu zdolali i maďarskou NEKU. Holky ještě nejsou na úrovni, kde by si je všichni přáli. Taky je však třeba respektovat síly ostatních krajů.

O ambicích

Čekám, že pokud se nic nestane, tak by kluci měli útočit na medaili. Není to však priorita. U dívek budu rád, když si zahrají s chutí, aby vytvářely dobrý tým a vztahy mezi sebou. Aby prožily hlavní myšlenku olympijského dění. Je to o přátelství, o kontaktu. Sport totiž tvoří součást společenského života. Co se týká medailí a ambicí, pak už záleží, jak si to tým nastaví.

O významu krajských setkání

Součástí naší práce je péče o talentovanou mládež. My jsme to ale posunuli ještě dál a pečujeme o širší zásobárnu hráčů a hráček. Dávali jsme šanci všem, které trenéři chtěli přivést. S trenéry jsme byli v úzké spolupráci. Týmovou spolupráci jsme nastavili tak, abychom pro všechny vytvořili co nejlepší podmínky, aby se všichni vzájemně poznali a aby mezi sebou mohli porovnat úroveň svých dovedností.

Tvorba webových stránek: Webklient