Výborný ročník mají za sebou starší žáci Pepino SKP Frýdek-Místek vedení trenérem Petrem Mazurem. Vybojovali čtvrté místo v žákovské lize, když za sebou nechali všechna družstva se statusem Tréninkového centra mládeže. Sezona se zvlášť vydařila brankáři Vojtěchu Surovcovi.

„Pokud mám být upřímný, tajně jsem doufal v umístění do pátého místa, jelikož jsem věděl, že kluci jsou talentovaní a před sezonou dokázali ve výběru MSLK porazit i Maďarskou akademii. Obsadit čtvrté místo v konkurenci pětadvaceti družstev, to se nebude jen tak opakovat každý rok,“ zdůraznil Petr Mazur, trenér starších žáků Pepino SKP Frýdek-Místek.

A jak se rodil veliký úspěch mladých frýdecko-místeckých házenkářů? Nejprve absolvovali kvalifikaci v Mělníku, kterou vyhráli bez zaváhání. Po ní se zúčastnili šesti turnajů, které hostila družstva TJ Sokol Centrum Haná, Dukla Praha, Rokycany, Olomouc, SKP Frýdek-Místek a HC Zlín. Na každém z nich odehráli čtyři utkání, takže celkově sehráli 24 zápasů s bilancí 19 výher, jedné remízy a čtyř porážek. Tímto počínáním dosáhli na celkové čtvrté místo v celostátní soutěži.

„S odstupem času bohužel musím konstatovat, že jsme měli na jednu ze dvou medailí. A to stříbrnou nebo bronzovou. Nezvládli jsme však přímé souboje s těmito týmy. Hned na prvním turnaji jsme prohráli se Sokolem Telnice, i když jsem ještě v průběhu druhého poločasu vedli o tři branky, ale závěr jsme nezvládli v hlavách a nakonec prohráli. Zde nám chyběl jeden hráč, který bohužel dorazil až na zbývající tři utkání,“ popsal Mazur.

„Na druhém turnaji jsme remizovali s Duklou a zde si zase pro změnu tentýž hráč sám podvrtnul kotník před zápasem na schodu při vstupu do haly a podle průběhu utkání jsme byli za bod rádi. Na třetím turnaji jsme nezvládli utkání s Lovosicemi, kde zase pro změnu se výše zmíněný hráč nechal vyloučit za nesportovní chování a v závěru nám chyběl. Na čtvrtém turnaji jsme prohráli s Plzní, která byla letos opravdu vynikající a zaslouženě vyhrála žákovskou ligu. A nakonec nešťastné utkání na posledním šestém turnaji s TJ Sokol Velké Meziříčí, kde jsme pokazili, na co jsme sáhli. Od brankáře počínaje po mě konče. I kdybychom však tento duel vyhráli, skončili bychom na čtvrtém místě se ztrátou jednoho bodu na třetí příčku,“ konstatoval Mazur.

Brankář Vojtěch Surovec je pro tým nepostradatelný

Největší sílu mělo družstvo starších žáků Frýdku-Místku v brankáři Vojtěchu Surovcovi, který je podle trenéra pro tým nepostradatelný. „Kdybychom Vojtu neměli, tak nedosáhneme takového výsledku. Kluci, kteří hrají v poli, to moc dobře vědí. Další naší předností byl dobře zvládnutý útok v kombinační hře,“ přiblížil Mazur, který si cení všech vítězství v žákovské lize. „Mám radost z toho, že jsme bodovali se všemi družstvy, které mají status Tréninkového centra mládeže. A sice Dukla Praha, Zubří, Nové Veselí. Navíc jsme tyto týmy nechali v tabulce za sebou. Velmi důležité pak byly výhry nad Litovlí, Ostravou a Jičínem,“ poznamenal Mazur.

Největší pochvalu pak podle trenéra Petra Mazura zaslouží hlavně ti, kteří byli na všech turnajích a nevynechali ani jedno utkání, byť to měli složité. Mnozí se museli připravovat na přijímací zkoušky na školy. Navíc sedm hráčů je ještě ve výběru MSLK, který se připravuje na Letní olympiádu dětí a mládeže. Tito hráči měli další přípravné turnaje.

„Házené už měli opravdu strašně moc. Nejvíce si cením toho, že na sobě chtějí neustále pracovat a v házené něčeho dosáhnout. Opravdu nechybělo mnoho a měli na krku medaili, kterou by si za celoroční úsilí zasloužili,“ podotkl Mazur.

Poděkování patří hráčům, realizačnímu týmu i rodičům

Letošní sezona se vyvedla především brankáři Vojtěchu Surovcovi, kterého trenér starších žáků považuje za budoucnost SKP Frýdek-Místek a možná i české házené. „Dále si dobře vedli Viktor Dufek nebo Lukáš Menšík. V našem výběru jsou pak ještě další čtyři hráči, kteří mají ještě na víc, než předvedli,“ míní Mazur.

Podle trenéra starších žáků mohou někteří hráči dosáhnout ještě na další úspěch v této sezoně. Sedm z nich totiž bude bojovat za MSLK na Letní olympiádě dětí a mládeže. „Pokud jim vydrží zdraví, tak by mohli získat i nějakou medaili. Ovšem sport je sport a může se stát cokoli. Samozřejmě čtvrté místo v republice může klukům zvednout sebevědomí, a když by jim ještě vyšla olympiáda, budou mít o to větší motivaci uspět v mladším dorostu, kde přestupují po skončené sezoně,“ vysvětlil Mazur, který zároveň děkuje všem svým svěřencům, realizačnímu týmu a rodičům. „Ti všichni se podíleli na našem společném úspěchu,“ uzavřel Mazur.

Autor: Jan Smekal

Tvorba webových stránek: Webklient