Mladí rozhodčí z našeho kraje mají velký potenciál. Pokud se s nimi bude kvalitně pracovat, mohou to dotáhnout hodně daleko. 

Na konci minulého roku proběhlo školení pro dvojkové delegáty, jehož cílem bylo, aby mladí rozhodčí dostávali podporu i na úrovni krajských a nižších svazových soutěží.

„Jako mladý rozhodčí máte maximálně mentora, ovšem delegát už má větší pravomoc. Zatímco mentor je jen na tribuně, delegát sedí u stolku, může zasáhnout do hry nebo uklidnit lavičky,” uvedl předseda komise rozhodčích MSKSH Michal Vacula.

Dříve se mladí rozhodčí delegáta dočkali až v první lize, jenže tam mnoho ze sudích ani nedošlo. „Jsme proto rádi, že tady nyní takové aktivity jsou. Delegáty budeme postupně točit tak, aby nám mladí rozhodčí rostli a abychom zároveň dostali relevantní zpětnou vazbu a předcházeli případným problémům,” upřesnil Vacula.

V poslední době se navíc rozmáhá nešvar, kdy jsou někteří trenéři až přehnaně agresivní. „Neuvědomují si, že tam jsou děti, které hrají pro radost. I mladí rozhodčí se někde musí naučit pískat a je pro ně přínosné, když na ně může dohlížet někdo, kdo nad nimi drží ochrannou ruku,” míní Vacula.

Podle Vaculy je projekt hodně přínosný. „Mladí rozhodčí se nesmí zastrašovat, musí mít zastání. Občas se děje, že skončí, protože na ně někdo řve, tomu ale chceme předejít,” dodal.

Dvojice mladých rozhodčích si bude komise postupně vytipovávat. „Podle toho, koho chceme sledovat. Postupně si vytipujeme mladé talentované rozhodčí, které bychom chtěli vidět a rozvíjet,” řekl Vacula.

Pro tuto činnost mohou být použiti také extraligoví a WHIL delegáti. Příkladem šla i šéfka všech delegátů Lada Trojková, která byla minulý týden s jednou dvojicí děvčat na turnaji žactva v Karviné.

Akce se uskutečnila za podpory Moravskoslezského kraje
Tvorba webových stránek: Webklient