Pokračujeme v návštěvách klubů Moravskoslezského kraje. Tentokrát jsme si popovídali s předsedou Poruby Janem Zezulčíkem.

Jaký byl, ze sportovního pohledu, váš rok 2022?

Porubská ženská házená i v roce 2022 zaujímá nejvyšší pozice mezi ženskými kolektivními sporty v Moravskoslezském kraji. Jsme hrdí na to, že i přes všechny společensko-ekonomické útrapy se nám stále daří pracovat se všemi složkami, od malých minižaček až po vrcholový sport – interligové družstvo žen. Za to patří veliký dík zejména všem trenérům a členům realizačních týmů, kteří s děvčaty pracují a věnují jejich růstu všechny své schopnosti. S měnící se společností, sílícím tlakem a orientací na výkon a zisk, je angažovanost těchto lidí pro náš sport klíčová a mnohdy ji nejsme schopni ani pořádně ocenit.

Covid skončil, místo něj ale přišla další krize. Jak ji váš oddíl zvládá? A jak ji zvládat bude?

Oddíl házené Sokol Poruba se v roce 2022 potýká s ekonomickými dopady krizí. Dlouhodobě hledáme generálního partnera klubu, který by vnesl jistotu do ekonomiky oddílu. Snažíme se však zachovat veškeré přístupy a zajišťovat pro hráčky profesionální služby a servis jak v tréninkovém procesu, tak v utkání. Před sezonou 2022/23 došlo k výrazné obměně kádru a odchodu některých dlouholetých opor, kdy jsme nemohli konkurovat nabídkám z jiných, zejména zahraničních klubů. Oddíl vsadil na vlastní odchovankyně a mladé hráčky, které tvoří kostru týmu. Tyto jsou vedeny zkušenými hráčkami, které z nich, společně s realizačním týmem v čele s trenérem Jaroslavem Hudečkem, formují platné hráčky pro interligu a budoucnost jak porubské, tak české házené. Tento krok však vyžaduje čas a trpělivost, čehož jsme si vědomi. Děvčata v tomto ročníku odehrála mnoho vyrovnaných utkání s družstvy hrajícími na špici interligové tabulky, ve kterých zaplatila vysokou daň z nezkušenosti, a bohužel nedotáhla utkání do vítězných konců. Přišla však také utkání, která byla vyloženě nepovedená. Ze všech těchto zápasů se snažíme poučit a věříme, že odvetná jarní část bude pro naše děvčata výsledkově lepší.

Co se vám během uplynulého roku povedlo? Na co jste nejvíc pyšní?

V družstvu interligového týmu právě na zapracování mladých děvčat, propojení týmu, vytvoření party, která chce a maká, i když se výsledkově nedaří. Úspěchem je postup do semifinále českého poháru žen. V dorosteneckých družstvech, ač to není v této kategorii naší základní metou, pak vítězství na Prague Handball Cupu či druhé místo v České republice v kategorii mladších dorostenek. V žákovských kategoriích je to pak dlouhodobá kvalitní práce s mládeží, účast našich trenérů ve výběrových družstvech a projektech MSKSH či ČSH.

S čím jdete do roku 2023?

Vzhledem k tomu, že mám v současnosti vhled do fungování různých struktur, ať už z pozice člena exekutivy MSKSH či radního ČSH, jdu do roku 2023 s tím, že je potřeba konstruktivně a systémově řešit ženskou házenou jako celek. Vnímám velmi intenzivně celospolečenskou změnu v přístupu ke sportu a sportování dětí, ochotě sportovat či se na provozování sportovního oddílu podílet osobní prací nebo například formou finanční podpory. Všechny tyto změny pak na dívčí kolektivní sport dopadají velmi razantně a uvnitř našeho hnutí je potřeba zahájit diskusi a pracovat na změnách, které povedou k omezení těchto negativních dopadů. Velmi vítaným je pro mě současný jednotný postoj k této problematice ze strany zástupců českých interligových týmů a snaha být nápomocni k nutným systémovým změnám vlastní prací a invencí.

Máte nějaký vzkaz pro fanoušky a další lidi z házenkářského prostředí?

Jsem přesvědčen, že sportování dětí a s ním spojený rozvoj hodnot a vlastností jedince, je správnou cestou v boji proti patogenním sociálním jevům a negativním dopadům na zdraví člověka a vývoj společnosti. Házená nabízí možnosti socializace a vývoje dětí v silné a samostatné osobnosti se schopností pracovat v kolektivu. Vzkaz, nebo spíše přání, je tak jednoduché – zachovejte sportu, házené svou přízeň, veďte děti k pohybu a pomozte nám budovat silný tým, sebevědomý sport a naší společnou budoucnost.

Tvorba webových stránek: Webklient