Ostravský házenkářský Sokol prožil výjimečný rok, který korunoval historickým republikovém titulem mladších dorostenců. Nejen o tom, ale i o nových výzvách a překážkách, jsme si popovídali s místopředsedou klubu Davidem Kalousem.

Jaký byl, ze sportovního pohledu, váš rok 2022?

Pro klub TJ Sokol Ostrava byl rok 2022 velmi úspěšný, protože jsme získali historicky první titul mistra republiky v kategorii mladších dorostenců, což bylo z pohledu celorepublikové soutěže velké překvapení. Z tohoto kádru se nám dostalo do reprezentačního výběru několik chlapců, za což vděčíme všem trenérům, kteří s těmito chlapci od malička pracovali. Takový podobný úspěch jsme dosáhli v sezoně 2011/12, v kategorii starších žáků. V té jsme letos v Moravskoslezské soutěži obsadili velmi pěkné třetí místo a v žákovské lize jsme skončili na hezkém sedmém místě. Doplnili jsme všechny kategorie o nové spoluhráče a úspěšně jsme pokračovali ve spolupráci s SKH Polanka.

Covid skončil, místo něj ale přišla další krize. Jak ji váš oddíl zvládá? A jak ji zvládat bude?

Největším nákladem klubu je pronájem sportovní haly, který se nám zvedl o 30 procent, což bude pro náš malý klub hodně problematické. Museli jsme změnit tréninkové jednotky ve všech kategoriích. Roční nájem sportovní haly nás stojí polovinu rozpočtu klubu, což se nám s narůstajícími cenami energie ještě navýší. Materiální vybavení klubu šlo taky nahoru, takže čekáme, co se bude dít dále. Počítáme s podporou města Ostravy a NSA formou grantů. Náklady klubu se musely bohužel negativně projevit na zvýšených příspěvcích našich sportovců.

Loňský rok se vám povedl. Kde ale musíte přidat?

V náborech minižáků máme stále problémy, chybí nám kvalitní trenéři, kteří by se tomu věnovali. Kvalitních trenérů je strašně málo. Stále hledáme do našich řad šéftrenéra mládeže, který by měl na starosti nábory, hodiny miniházené ve školách a kategorie mini, mladších a starších žáků, z pohledu koncepce a tréninkových metod. Na tuto pozici jsme již vyčlenili z rozpočtu klubu peníze, kterými chceme motivovat případné zájemce. Chtěli bychom více rozšířit spolupráci s okolními školami – tak, jak to funguje na školách v Hrabové a ve Výškovicích, a doplňovat naší členskou základnu o nadějné házenkáře.

Co všechno vás letos čeká?

V mladších dorostencích, kde obhajujeme titul, došlo ke generační obměně a tuto soutěž hrajeme s hráči ročníku 2007. Hlavním cílem je proto udržet se v soutěži. Chtěli jsme postoupit ve starších žácích do žákovské ligy, což se nám nepovedlo, takže budeme pracovat na začlenění těchto hráčů do kategorie mladšího dorostu. Chceme dále rozšířit členskou základnu novými nábory v zimních měsících a udržet starší dorostence a muže v soutěžích minimálně na stejných pozicích, jako tomu bylo na podzim. Ideálně se pokusit postoupit o stupínky výše.

Máte nějaký vzkaz pro fanoušky a další lidi z házenkářského prostředí?

Všem fanouškům děkujeme za podporu ostravské házené a všem lidem, kteří se kolem házené motají, děkujeme za obětavost. Včetně všech rodičů, kteří neváhají obětovat své osobní volno, ku prospěchu házené. Také přejeme všem lidem pohodový a klidný rok 2023 a zdraví.

Tvorba webových stránek: Webklient