Martin Galia je nyní součástí realizačního týmu české reprezentace na EURU, ještě před pár dny ale předával své zkušenosti mladým gólmanům z našeho kraje. 

Jednačtyřicetiletý Galia nejprve v rámci SPEKu trénoval mladé a talentované brankáře v Karviné a následně i v Kopřivnici. Myšlenku celého projektu si náramně pochvaloval. „Měl jsem to v hlavě už déle. Chtěl jsem mladým brankářům ukázat, co obnáší být gólmanem a kam je třeba se posouvat. Nešlo jen o trénink, ale taky o to povykládat si, aby věděli, jak přemýšlí brankáři, kteří něco chtějí dokázat,” řekl Galia.

Odchovanec karvinského Baníku prošel Švédskem, Švýcarskem, Německem nebo Polskem. Řadu let byl taky reprezentační oporou a svým následovníkům má co předávat. „Co jsem měl možnost vidět, tak v našem kraji máme velmi talentované gólmany. Potřebují něco upravit, ale mají před sebou budoucnost,” chválí brankářské naděje.

Tréninky byly rozděleny do několika fází. „Nejprve jsme se seznámili, sedli jsme si a popovídali si. Ptal jsem se, jak se dostali do branky a co by chtěli do budoucna. Odpovědi byly stejné, chtějí chytat v nejvyšší české soutěži, dostat se do reprezentace a do zahraničí. Chtějí se stát profíky a to mě potěšilo, protože bylo vidět, že nad tím přemýšlí,” potěšilo Galiu.

Součástí SPEKu bylo i zdokonalování klasických brankářských dovedností. „Trénovali jsme postoj gólmana. Taky jsem jim zdůrazňoval, že nesmí dávat hlavu dolů a vždy ji musí mít trochu nahoře. A bavili jsme se o tom, že nikdy nesmí přemýšlet o tom, jestli dostanou gól, nebo ne, ale že je třeba přemýšlet o tom, že přijde balon a je třeba ho chytit. Pokud dostanou gól, tak aby věděli, co udělali špatně. Třeba to napodruhé nebo napotřetí udělají lépe a míč už chytí,” dodal Galia.

Akce se uskutečnila za podpory Moravskoslezského kraje
Tvorba webových stránek: Webklient