Házenkářský Frýdek-Místek uspořádal příměstský tábor. A pro jeho účastníky si nachystal hodně pestrý a bohatý program.

Spoustu sportovních her a pohybových aktivit, plážovou házenou, jízdu na koloběžkách, návštěvu aquaparku, SKI areálu na Bílé, ale také ukázky ze sportovní a služební kynologie i opékání špekáčků. To všechno zažily děti, které se poslední týden v červenci zúčastnily příměstského házenkářského táboru, který pořádal extraligový klub Pepino SKP Frýdek-Místek.

„Děti měly spoustu sportovních her souvisejících s házenou. Na Olešné si vyzkoušely plážovou házenou a jízdu na koloběžkách. Každý den spolu strávily osm hodin, z nichž šest aktivně sportovaly, takže po pěti dnech na nich byla znát únava, ale zároveň radost a potěšení z toho, že si vyzkoušely i něco nového,“ uvedl Tomáš Sklenák, garant rozvoje mládežnické házené ve Frýdku-Místku. „Perfektní je, že děti nesedí doma u počítačů, ale hýbou se. Chceme tímto způsobem zvýšit zájem dětí o házenou ve Frýdku-Místku. Věřím tomu, že je tábor bavil. Uvidíme, jak bude vypadat příští rok. Určitě chceme pokračovat v pořádání této akce,“ předeslal Sklenák.

Zatímco loni pořádal klub Pepino SKP Frýdek-Místek příměstský tábor po covidové epidemii, kdy se děti po delší době mohly dostat ven, letos se jenom potvrdilo, že je o tuto akci zájem.

„Příští rok bychom chtěli udělat dva tábory, a sice rozdělené na tábor pro menší děti a zvlášť pro ty větší. Mezi některými je totiž dost velký věkový rozdíl. A hlavně ti větší by klidně snesli ještě více zátěže, vůbec by jim to neuškodilo,“ poznamenal Sklenák s úsměvem. „Musíme jen doufat v to, že nás nic neutne,“ dodal.

Příměstský tábor si hodně pochvaloval také trenér hlavního týmu Pepino SKP Frýdek-Místek Daniel Valo. „Jsem z tábora nadšený a věřím, že děti taky. Je důležité, aby se o prázdninách hýbaly a neseděly jen doma. Snažili jsme se pomoct i rodičům, protože přes léto je mnohdy hodně práce a děti nemá kdo hlídat. Spojili jsme příjemné s užitečným a věřím, že se to vydařilo,“ řekl Valo.

Poslední den zpestřily sportovně založený příměstský tábor ukázky sportovní i služební kynologie.

„Připravili jsme si poslušnosti psů, jak se začíná s výkladem, jakého psa si pořídit ze začátku apod. Dále jsme se věnovali speciálním pachovým pracím, vyhledávání střelného prachu. Kolegyně má psa, který se toto naučil a zvládá to velmi pěkně. Děti byly spokojené s touto ukázkou. Předvedli jsme také několik věcí z obrany ze služební i sportovní kynologie,“ popsal Vladimír Šmiřák, předseda oddílu kynologie ve Frýdku-Místku.

„Děti viděly fenku německého ovčáka starou asi dva roky, dále mého dlouhosrstého německého ovčáka, který se jmenuje Fram. Je mu 7,5 let. Začínali jsme se služební kynologií u městské policie ve Frýdku-Místku, kde pracuju. Po deseti letech byla naše práce ukončena. Přesto se stále snažíme dělat pro sportovní i služební kynologii co můžeme,“ zdůraznil Šmiřák.

„Díky této části tábora děti poznaly, jak vypadá výcvik psů. Toto bylo hodně zajímavé zpestření. Některá cvičení se psy totiž mohly děti okusit na vlastní kůži. Byl to pro ně obrovský zážitek,“ doplnil Tomáš Sklenák.

Příměstský tábor pořádá klub Pepino SKP Frýdek-Místek i z toho důvodu, aby děti přičichly k házené, začaly se tomuto sportu intenzivněji věnovat a z některých z nich třeba i vyrostli noví odchovanci tohoto celku.

„Neustále probíhá nábor nových členů do našeho klubu. Loni jsem chodil na základní školu do hodin tělocviku, abychom děti seznámili s házenou. Je to na dobré cestě. Od nového školního roku totiž budou na školách kroužky zaměřené přímo na házenou, takže děláme všechno pro to, aby vyrostlo spoustu nových házenkářů,“ podotkl Sklenák.

V pátek dopoledne, kdy tábor oživily právě ukázky ze sportovní a služební kynologie, zavítal mezi malé házenkáře také primátor Frýdku-Místku Petr Korč s náměstkem Tomášem Pyškem, který je poradcem pro sport.

Klub děkuje za podporu městu Frýdek-Místek, Moravskoslezskému krajskému svazu házené, Nadačnímu fondu HYUNDAI a pojišťovně Kooperativa.  

Tvorba webových stránek: Webklient