Orlovská házená se pyšní dlouhou historií a několika skvělými odchovanci. Z Orlové je to navíc blízko do Karviné, což je na skladbě týmu orlovského Meteoru znát. 

V Orlové začínali s házenou Jan Sobol nebo Dominik Solák, kteří patří k oporám karvinského Baníku. Tím prošlo i několik dalších hráčů, kteří nyní zase hájí barvy orlovského Meteoru. Ten v současné době reprezentuje tým mužů, za který už několik let hraje i Václav Motyka, s nímž jsme si zajímavě popovídali. 

Orlovská házená má velkou tradici. Jste rádi, že v ní můžete pokračovat? 

Orlovská házená má skutečně velkou tradici. Házená se v Orlové hraje nepřetržitě již minimálně padesát let. Za tu dobu klub vychoval spoustu skvělých házenkářů extraligové nebo dokonce reprezentační úrovně. Jako příklady mohu jmenovat Romana Požárka, velkou posilu HCB Karviná Jana Sobola či mladého Dominika Soláka. Dnes už bohužel orlovskou házenou reprezentuje pouze tým mužů, který se účastní Moravskoslezské ligy, i tak je pro nás ale ctí i závazkem v této tradici pokračovat.  

V Orlové působí řada hráčů, kteří dříve prošli Karvinou. I pro ně je určitě dobré, že mají stále kde pokračovat, že pořád můžou hrát házenou. Je to tak? 

Ano, je pravdou, že v nynějším týmu působí několik hráčů, kteří prošli mládežnickými týmy HCB Karviná. Jeden z hráčů působil v mládežnických týmech Frýdku-Místku. Samozřejmě, že všichni mají házenou „v krvi“, a proto jsou neskutečně šťastni, že mohou ve své kariéře pokračovat i na nižší úrovní. 

Je na hráčích, kteří přicházejí z Karviné, vidět, že hráli za jeden z nejúspěšnějších klubů v republice? 

Je vidět, že v mládí trénovali několikrát týdně. Rovněž zkušenosti, které nasbírali v bitvách na nejvyšší úrovní, se nedají ničím nahradit. Působením těchto hráčů a také působením našeho trenéra Michala Jaščenka se všichni snažíme posouvat své výkony výše. 

Chodí k vám bývalí hráči Karviné pořád? 

Ano, pořád se snažíme nabírat nové členy, ale musím dodat, že se nemusí jednat pouze o bývalé hráče Karviné. Naopak, u nás je vítaný každý, kdo si myslí, že by ho házena mohla bavit, a chtěl by si ji zkusit. 

Jak často trénujete?  

Trénujeme pouze jednou týdně. Jsme amatérským klubem, takže musíme upravit počet tréninků profesnímu a rodinnému životu. V týmu je nás kolem dvaceti, ale díky výše zmíněným okolnostem je velmi těžké se sejít v plném počtu. Do nové sezony jsme vstoupili s novým koučem, kterým se stal Michal Jaščenko. Má veliké zkušenosti, ať už jako hráč, tak později jako hrající trenér MHK Karviná. Všichni si velice ceníme jeho rad a zkušenosti, které se nám snaží předávat. 

Dlouho jste nemohli hrát kvůli covidu. Báli jste se, že se už nesejdete? 

Všichni jsme sportovci, takže se každý z nás snažil nějak udržovat v době covidu ve formě. Chodili jsme běhat, společně jsme vyrazili na kola, chodili jsme spolu hrát ven fotbal. Navíc na všech šlo vidět, že se na nadcházející sezonu těší, takže žádné obavy nebyly. Sice pár kluků před začátkem nové sezony skončilo, ale jedná se jen o jednotky případů.  

Jak bylo těžké se zase sehrát, vrátit se do zápasů? 

Pokud  jde o sehrávání se, tak musím přiznat, že na tom stále ještě  pracujeme, přece jen pauza byla dlouhá a času na přípravu  naopak málo. Pokud jde o návrat do zápasů,  tak výsledkově i herně vidím v naších výkonech slušný progres. Musím ovšem konstatovat, že dlouhá covidová přestávka  si vybrala svou daň a v našem týmu se objevilo několik zranění. Přece jen věkový průměr našeho mužstva je třicet let a ty roky hraní se bohužel musí zákonitě někde projevit. 

Jaké máte ambice?  

V současnosti hrajeme Moravskoslezskou ligu házené mužů. Naše ambice jsou především hrát hezkou a atraktivní házenou, která nás dovede, jak všichni věříme, až na medailové pozice. V tomto cíli nás podporují jak město Orlová, tak společnost Heimstaden, kterým bych chtěl touto cestou poděkovat za podporu. 

V čem je hlavní síla týmu? Táhnete za jeden provaz? 

Hlavní sílu týmu vidím především v týmovém pojetí, kterým se snažíme prezentovat, a vůbec v celkové týmové chemii, kterou všichni cítíme. Házená nás všechny naplňuje a milujeme jí.   

Tvorba webových stránek: Webklient