René Horsinka dříve hrával házenou za mládež HCB Karviná. Dařilo se mu, sbíral úspěchy, a teď společně s manželkou Lenkou vede dívky karvinského Sokola. Za ten hrají i jejich dvě dcery.

Dříve jste házenou sám hrával. Jaká byla vaše kariéra?

Začal jsem hrát v šesti letech. Měl jsem štěstí na trenéry a skvělé spoluhráče, jako byli Tomáš Mrkva, Marek Vančo, Radim Chudoba nebo Martin Vala, se kterými jsem stále v kontaktu. Někteří mi dokonce darovali dres pro dceru a jiní poslali povzbudivý pozdrav pro náš tým. Byli jsme silný ročník, kterému se velmi dařilo. Nejradši vzpomínám na Praha Cup, kde jsem byl vyhlášen členem All-Star týmu. Získali jsme také několik titulů na mistrovství republiky.

Do kdy jste hrál? Co jste dělal potom?

Hrál jsem do svých 19 let, kdy jsem skončil. Ve svých 24 letech jsem si na jednu sezonu zahrál za MHK Karviná, ale bohužel z časových a pracovních důvodů již na tréninky a zápasy nebyl čas.

Co vás přivedlo k trénování?

K trénování nás přivedla naše starší dcera Julie. Její trenér skončil, a proto jsme se s manželkou rozhodli, že to zkusíme. Tímto děkujeme TJ Sokol Karviná za tuto příležitost. Začali jsme soustředěním v srpnu 2022 a v září jsme si oba udělali trenérskou licenci C.

Jaké to je, když se potkáváte doma a pak i v práci?

Vzhledem k tomu, že pracuji na turnusy, jsem vždy týden pryč. Proto by se dalo říct, že jsme si vzácní.

Shodnete se v házené ve všem?

Občas to zajiskří, ale ve finále máme vždy na srdci blaho našich hráček. Proto se vždy domluvíme.

Kdo má co na starost?

Manželka, coby vedoucí družstva, se stará o veškerou komunikaci s rodiči a s tím spojenou administrativu. Já se věnuji herní činnosti a nácvikům různých signálů, ale také manželce připravuji strategii tréninků během mé nepřítomnosti.

A kdo je přísnější?

Myslím si, že manželka. Ona si zase myslí, že já. Na konečný verdikt byste se musel zeptat našich hráček.

Házenou hrají i vaše dcery. Jak se jim daří?

Ano, házenou hrají obě naše dcery. Julča přechází ke starším žačkám a Sofča je pár měsíců v minižačkách. Julča měla velmi povedenou sezonu, i když na začátku ji zabrzdilo zranění, které léčila skoro celý podzim. A Sofča už má za sebou svůj první gól ze sokolských přeborů, a to je jí teprve šest let.

Házenou hraje déle vaše starší dcera. Je ráda, že její rodiče trénují, nebo toho má někdy až nad hlavu?

Řekl bych, že je ráda. I když to doma občas nemívala lehké, vzhledem k tomu, že doma probíráme různé chyby a herní strategii. Mám pocit, že během sezony neprobíráme nic jiného. Občas toho měla až nad hlavu, to je pravda, ale myslím, že se jí sezona s námi líbila.

Jakou jste měli sezonu? Co se vám povedlo a na čem musíte ještě pracovat?

Začátek byl pomalý, z 11 zápasů na podzim jsme vyhráli pouze dva a v jednom jsme remizovali. Ale díky postupu na ČSPL, kde jsme hráli proti silným soupeřkám, se holky hodně posunuly a v jarní části sezony z 10 zápasů vyhrály sedm. Vždycky je na čem pracovat, a proto se moc těšíme na novou sezonu.

V Karviné vládne Baník. Mají zajímavý potenciál i dívky?

Ano, HCB má obrovské jméno. My jsme v této sezoně navázali menší spolupráci s Honzou Sobolem, trenérem mladších žáků, a společně jsme hrávali přátelská utkání proti klukům. Také díky této spolupráci se naše hráčky posouvají dopředu. Honzovi za tuto možnost moc děkujeme a věřím, že příští sezonu navážeme tam, kde jste přestali. Co se týká potenciálu u holek, pak ano, mají velký potenciál a je velice důležité ho rozvíjet. Proto na sobě holky musí neustále pracovat, protože jak je známo, bez práce nejsou koláče.

Tvorba webových stránek: Webklient