Se začátkem nové házenkářské sezony se vrátila také společná setkání elitních krajských týmů starších žáků a žaček. Vrcholem jejich sezony bude turnaj výběru krajů, který se uskuteční v červnu příštího roku.

Loňská sezona skončila pro krajské týmy chlapců a dívek v kategorii starších žáků a žaček Olympiádou dětí a mládeže v Olomouckém kraji. Moravskoslezský kraj na ní díky chlapcům získal bronz, dívky pak skončily deváté.

Výběrové družstvo chlapců vedou i letos trenéři Jaroslav Petřek z Kopřivnice a Petr Mazur z Frýdku-Místku. Na společné MITAHy (Minikempy talentovaných házenkářů), tedy pravidelná setkávání krajských výběrů MSKSH (Moravskoslezského krajského svazu házené), míří kromě Kopřivnice a Frýdku-Místku taky hráči z Karviné, Ostravy, Polanky, Třince nebo Klimkovic.

„Těšíme se na spolupráci se všemi kluby. Loňský rok byl úspěšný, chceme proto využít získané zkušenosti a posunout se zase dál,” uvedl kouč Petřek. „Náš tým ještě zdaleka není uzavřený. Podzim ukáže, kdo do něj může naskočit a kdo vypadne. Vše je otevřené. Každý, kdo se tady objeví, se do výběru může dostat. Dveře má otevřené každý,“ dodal.

V rámci projektu Moravskoslezského krajského házenkářského centra předávají své zkušenosti mladým házenkářům i současní či bývalí reprezentanti. Kempů se pravidelně účastní například Jan Užek, Václav Franc nebo Jan Sobol, brankáře má mezi chlapci i dívkami na starost legendární gólman Martin Galia.

„Je to obrovská motivace. Stále se navíc zlepšuje spolupráce malých klubů s těmi většími. Důvěra ve společnou práci, ve společný posun a v házenou celkově jde kupředu. Mám z toho obrovskou radost, projevuje se to i na výkonech hráčů a hráček,“ pochvaluje si předseda Moravskoslezského krajského svazu házené Pavel Bochnia.

V letošní sezoně v rámci Krajského házenkářského centra navíc dochází k rozšířené spolupráci. Nově se tak kromě staršího žactva budou v kempech pravidelně setkávat i výběry mladšího žactva. „Pro mladší ročníky budou nachystány taky speciální kempy zaměřené na jednotlivé posty, kde máme přislíbenu spolupráci od Michala Brůny, Daniela Vala, nebo právě Jana Užeka, Václava France či Jana Sobola,“ prozradil Bochnia.

Krajský výběr dívek před sezonou převzala nová trenérská dvojice – Jaroslav Kalous z Bohumína a Radek Jurča z Poruby. Na první kemp do Nového Jičína však dorazily také domácí házenkářky i dívky z Hrabůvky. „Chceme dát šanci všem, chceme stavět na kolektivním pojetí. Budeme hrát rychlou házenou s rychlým přechodem do útoku,” prozradil Kalous.

Tyto akce probíhají za podpory Moravskoslezského kraje

Tvorba webových stránek: Webklient