Devatenáct nadějných brankářů a brankářek z Moravskoslezského kraje se v pátek sešlo v hale na 6. ZŠ ve Frýdku-Místku na specializovaném kempu zaměřeného na brankářská cvičení. Ten vedl dlouhodobý reprezentant, brankářská ikona Martin Galia.

Gólman s bohatými zkušenostmi nejen z české, ale i z mezinárodní scény přiznal, že nečekal tak vysokou účast mladých brankářů a brankářek. Potřeboval tak k ruce další dva trenéry, kteří mu pomohli při jednotlivých cvičeních.

„Zaměření kempu bylo jednoduché, a sice vysvětlit dětem, že i v tak brzkém věku už o sebe musí trochu více dbát a dodržovat určité zásady. Hodně jsme dbali na protažení a posilování středu těla. Věnovali jsme se také koordinaci pohybu, která je jednou z nejdůležitějších věcí. Byl jsem překvapený z toho, jak na tom děti jsou. Sice mezi nimi byly určité rozdíly, ale ne nějak veliké,“ uvedl Martin Galia s tím, že u těchto malých dětí je nejdůležitější naučit je správnému postoji v brance.

„Ukázali jsme dětem, jak mají držet ruce a jak mají mít nohy od sebe. Důležité je zároveň ovládat základní kroky a umět se správně odrážet. Když skáčou na pravou stranu, tak z levé nohy, když na levou stranu, tak naopak z té pravé. Musí si zažít, aby chytaly jako házenkářský brankář, ne jako fotbalový. V tomto směru byly enormní rozdíly mezi dětmi. Bylo vidět, ve kterých klubech se s nimi pracuje po brankářské stránce a kde jdou spíše cestou samouků,“ upozornil Galia.

Největší rezervy mají brankáři této věkové kategorie podle Galii v tom, že někteří neví, proč míč chytili nebo jaký mají udělat pohyb k tomu, aby míč zasáhli. „Mají sice něco odkoukané, něco dělají, ale neví, proč. Toto je jejich největší nedostatek,“ řekl Galia. „Z čeho jsem byl ale ohromně překvapený, je to, že ani jedno dítě nemělo z míče strach. A to je velmi dobrý předpoklad k tomu, aby se z nich stali brankáři nebo brankářky.“

Další SPEKy proběhnou v Karviné nebo v Novém Jičíně, vrátí se i do Frýdku-Místku. „Pokud děti budou chodit na tento kemp, hodně jim dá. Byl jsem velice spokojený s přístupem dětí. Bylo vidět, že měly zájem se učit. Za dvě hodiny byly zpocené a vyloženě je to bavilo,“ pochválil Galia mladé brankáře a brankářky.

Akce proběhla za podpory Moravskoslezského kraje

Tvorba webových stránek: Webklient